نحوه بافت گلیم چگونه است؟

بافت گلیم

هنر گلیم بافی و قالیبافی از قدیم در کشور ایران رایج بوده است.  این هنر به عنوان مهم ترین و اصلی ترین صنایع دستی کشورمان محسوب می شود. در بافت گلیم همانند بافت فرش باید مراحلی را گذارند. که در این مقاله قصد داریم نحوه بافت گلیم و روند تولید آنرا ذکر کنیم:

مراحل بافت گلیم

۱- چله کشی

همانگونه که در بافت فرش و محصولات مشابه در قدم اول چله کشی انجام می شود در بافت گلیم نیز چله کشی به عنوان اولین مرحله در نظر گرفته می شود. برای اینکار با استفاده از دار و دو رشته طناب با فاصله های دلخواه و موازی در زیر دار دستگاه گلیمبافی بسته شده که در اصطلاح به آن زه دار می گویند. در قدم بعد نخ پنبه گلوله شده را به انتهای راستی یا چپی زیر دار گره میزنند سپس گلوله را از پشت اولین زه دار و از جلوی دومین زه دار رد میکنند و در نهایت از روی دار به پشت برده و از زیر دار خارج می نمایند.

۲- زنجیره زدن

پس از پایان یافتن روند چله کشی، با قرار دادن چوب استوانه ای به طولی برابر با عرض گلیم و قطری حدودا ۳ الی ۵ سانتیمتر، از کج شدن و مهار پود های گلیم جلوگیری می کنند. در نهایت نوبت به مرحله زنجیره بافی یا کناره دوزی می رسد. این عمل سرعت بافت گلیم را افزایش داده و با استفاده از دست و یا قلاب انجام می شود.

بافت گلیم

– ساده بافی

پس از مرحله زنجیره زدن، بافندگان مشغول به ساده بافی می شوند. برای اینکار حدودا ۱۵ سانتیمتر اولیه چله را با نخ چله می بافند. به این صورت که این نخ را یکبار از پشت نخ های زیر هاف عبور داده و قدم بعد از روی نخ های روی هاف عبور می دهند. مرحله ساده بافی یا کرباسبافی به منظور ایجاد ریشه و استحکام گلیم در نظر گرفته شده است.  

۴- پود گذاری

پس از اتمام مراحل گفته شده، بافندگان به بافت ساده بر طبق رنگهای نقشه می پردازند. برای ایجاد رج، نخهای رنگی را بصورت یک در میان از لای تارهای چله عبور می دهند و در نهایت ادامه ی نخها را از روی تارهایی که در رج قبلی پود از آنها رد نشده بود را عبور می دهیم. کشش پودهای گلیم باید متعادل باشد زیرا با کم بودن کشش، گلیم شل خواهد شد و افزایش کشش گلیم را جمع خواهد کرد.

منبع:اتحادیه قالیشویان

حتما بخوانید :  خشکشویی مبل ، خوشخواب چیست و نحوه لکه گیری در خشکشویی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما
Open chat
آیا به کمک احتیاج دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟